«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ քառորդի պահանջով մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտում ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում գործադիր իշխանության մարմիններին ներկայացված եւ նրանց կողմից ընդունված ֆինանսական եւ այլ հաշվետվությունների օրինականությունը, հիմնավորվածությունը եւ արժանահավատությունը ուսումնասիրելու նպատակով իրավունքի ուժով ստեղծվել է Ազգային ժողովի քննիչ հանձնաժողով:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 20-րդ հոդվածի 6-րդ մասի համաձայն` քննիչ հանձնաժողովի անդամների թիվը սահմանող Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը կքննարկվի հոկտեմբերի 1-ին գումարվող Ազգային ժողովի հերթական նիստերում»,- նշված է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի հայտարարության մեջ:

Заявление Председателя НС о создании следственной комиссии
Согласно ч.1 ст.20 конституционного закона РА “Регламент НС”, по требованию не менее ¼   общего числа депутатов, силой закона создана   следственная комиссия НС – с целью изучения законности, обоснованности и достоверности финансовых и других отчетов, представленных исполнительным органам и принятых ими в рамках инвестиционных программ горнометаллургической промышленности.
Согласно ч.6 ст.20 конституционного закона РА “Регламент НС”, проект решения, определяющий количество членов следственной комиссии НС, будет обсужден на созываемых 1 октября очередных заседаниях НС”, - сообщается в заявлении Председателя НС А.Мирзояна.